Atrakcje dla dzieci i dorosłych – Piekary Śląskie

Atrakcje na Śląsku

Piekary Śląskie (Górny Śląsk) są miastem związanym z kultem maryjnym. Turyści mają szansę podziwiać piękne budowle sakralne. Warto także zapoznać się z innymi atrakcjami. Jedną z nich jest Kopiec wyzwolenia o wysokości 356 metrów nad poziomem morza (wysokość od podstawy to 20 metrów). Idea usypania wzgórza pojawiła się już w 1883 roku. Nie udało się tego dokonać w tamtych czasach, ponieważ sprzeciwiły się władze niemieckie. Ostatecznie pomysł zrealizowano w latach 1932-1937. Kopiec symbolizuje walkę o polskość oraz upamiętnia cześć osób biorących udział w powstaniach śląskich.

Władze miasta wykorzystują to miejsce do organizacji różnych imprez cyklicznych. Przy kopcu regularnie odbywają się zloty foodtracków, pikniki militarne, wystawy latawców oraz zabytkowych samochodów. Miłośnicy astronomii mogą wziąć udział w corocznie organizowanej Piekarskiej Nocy Spadających Gwiazd, która najczęściej odbywa się w sierpniu.

Na terenie Piekar Śląskich znajdują się również 24 obiekty należące do Obszaru Warownego „Śląsk”. Fortyfikacje powstawały w latach 30. XX wieku i miały chronić Polskę w przypadku najazdu wojsk niemieckich.

Niedaleko Piekar Śląskich, w Chorzowie, otworzono Górnośląski Park Etnograficzny. Zwiedzający mają szansę zobaczyć rekonstrukcję chałup z regionu śląskiego z różnych okresów, zagrody, młyny, stodoły, spichlerze, wnętrze garbarni, kapliczki oraz przykłady budownictwa ery przemysłowej.

Ciekawostkę stanowi również Muzeum Chleba w Radzionkowie. Placówka prezentuje eksponaty związane z historią wypieku chleba. Znajdują się tutaj maszyny i urządzenia do robienia chleba oraz stare receptury. Prezentowane są tradycje związane z podawaniem chleba.

Weekend z dziećmi

Rodziny z dziećmi mogą wybrać się na wycieczkę do Parku Śląskiego zlokalizowanego w Chorzowie. Na jego terenie usytuowane są: park linowy, planetarium, ogród zoologiczny, wesołe miasteczko oraz wyżej wspomniane muzeum etnograficzne. W parku organizowane są tematyczne spacery, które mają nauczyć dzieci postaw proekologicznych.

Warto również skorzystać ze ścieżek rowerowych, jakie zostały zbudowane w Piekarach Śląskich. Miasto pełne jest dobrze wyposażonych placów zabaw, które zadowolą nawet najbardziej wybrednego malucha. W okresie wakacyjnym działa wodny plac zabaw, gdzie prowadzone są gry i zabawy dla dzieci.

Napisz odpowiedź

Proszę czekać...