Kościoły w Piekarach Śląskich

Zabytkowe kościoły – Piekary Śląskie

Turyści odwiedzający Piekary Śląskie mają szansę zobaczyć wiele pięknych zabytkowych budynków sakralnych. Należy do nich między innymi Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, budowany w latach 1913 – 1915. Znajduje się w dzielnicy miasta zwanej Brzezinami Śląskimi. Budowla stanowi przykład neostylu (styl neogotycki + styl neorenesansowy). Wystrój wnętrza pochodzi głównie z XX wieku. Wewnątrz budynku znajduje się krzyż i rzeźba Ukrzyżowanego Chrystusa. Wykonano je z żelbetu (beton wzmocniony zbrojeniem).

Do starszych świątyń należy Kaplica świętego Ignacego Loyoli zwana także Studzienką. Obiekt pochodzi z 1860 roku. Jest to otynkowana budowla z dachem pokrytym gontem. Wewnątrz kaplicy, w samym centrum, umieszczono krany do czerpania wody źródlanej. Tereny, na których zbudowana została kaplica, są bogate w wody triasowe.

Kolejny przykład zabytku sakralnego to Kościół św. Piotra i Pawła. Jego budowę rozpoczęto w 1898 roku. Znajduje się w Kamieniu, dzielnicy Piekar Śląskich.

Piekary Śląskie od wieków związane były z kultem maryjnym. Dlatego w XIX władze kościelne wieku postanowiły zbudować duży kościół, który pomieściłby pątników z całego kraju. Do jednych z najważniejszych obiektów sakralnych Piekar należy Bazylika Najświętszej Maryi Panny i świętego Bartłomieja stanowiąca wizytówkę miasta. W tej neoromańskiej budowli znajduje się znany wiernym obraz Matki Boskiej Piekarskiej.

Kalwaria Piekarska

Ważnym miejscem na mapie pielgrzymów z całej Polski jest Kalwaria Piekarska oraz Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Początki tradycji pątniczej w Piekarach sięgają XVII wieku, kiedy to proboszcz, ksiądz Jakub Roczkowski, umieścił w ołtarzu głównym ówczesnego kościoła obraz Matki Bożej.

Zespół Kalwarii Piekarskiej obejmuje 29 kaplic powstałych w drugiej połowie XIX wieku. Są to kapliczki różańcowe oraz kaplice pasyjne tworzące Drogę Pojmania i Drogę Krzyżową. Budowle wykonano w stylach neogotyckim, neorenesansowym oraz neobarokowym. Cały kompleks mieści się na wzgórzu Cerkwica i otoczony jest pięknym parkiem. Od wielu lat do świątyń podróżują wierni. W pierwszą niedzielę po 15 sierpnia organizowana jest pielgrzymka niewiast i panien, a w ostatnią niedzielę maja mężczyzn i młodzieży.

Dla wiernych otworzono również Muzeum Sanktuaryjne w Piekarach Śląskich. Placówka powstała w 2009 roku i ma na celu przybliżenie pielgrzymom historii obrazu Matki Boskiej Piekarskiej oraz kultu maryjnego.

Napisz odpowiedź

Proszę czekać...